Umowa najmu instytucjonalnego

Umowa najmu instytucjonalnego – co to jest? 

Najważniejszą informacją dotyczącą umowy najmu instytucjonalnego jest to, że Wynajmującym w przypadku takiej umowy jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną prowadzącą działalność w zakresie wynajmowania lokali. Ten rodzaj umowy lepiej chroni właścicieli przed potencjalnie nieuczciwymi najemcami niż zwykła umowa. Jest to rodzaj podobny do bardziej znanej umowy najmu okazjonalnego. Więcej cennych informacji dotyczących tego rodzaju umowy w naszym artykule! 

Czym różni się umowa najmu instytucjonalnego mieszkania od zwykłej umowy najmu?

Umowa najmu instytucjonalnego zdefiniowana jest w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Jak wspomniano we wstępie w umowa najmu instytucjonalnego jest umową najmu lokalu, która zawierana jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Podobnie jak umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas oznaczony z wyłączeniem art. 661 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym najem zawarty na czas dłuższy niż 10 lat po upływie tego terminu pocztuje się jako zawarty na czas nieoznaczony.   

Jakie dodatkowe wymagania musi spełnić najemca?

Najważniejszym wymaganiem i dodatkowym obowiązkiem ze strony najemcy lokalu jest jego oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do wydania i opróżnienia lokalu, który używa na podstawie umowy najmu instytucjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu. Żądanie właściciela mieszkania po wygaśnięciu lub rozwiązania umowy najmu instytucjonalnego lokalu, w przypadku gdy najemca dobrowolnie lokalu nie opuścił, sporządzone musi zostać na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. 

We wspomnianym oświadczeniu najemca oświadcza ponadto, że w razie konieczności wykonania zobowiązania do opróżnienia i wydania lokalu nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego. 

Umowa najmu instytucjonalnego – kaucja

Wpłacenie kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu umowy najmu lokalu może być warunkiem zawarcia umowy najmu instytucjonalnego. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu najmu z dany lokal, która jest obliczona według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy. 

Najem instytucjonalny, a najem okazjonalny- różnice

Umową najmu okazjonalnego jest umowa wynajmu mieszkania, którego właściciel jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali. Umowa ta może być zawarta na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Główną zatem różnicą pomiędzy umową najmu okazjonalnego, a umową najmu instytucjonalnego jest osobowość prawna właściciela. Różnią się też załączniki – w przypadku najmu okazjonalnego oprócz oświadczenia, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał do wydania lokalu w przypadku eksmisji dołącza się dwa dodatkowe załączniki:

  • wskazanie lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji,
  • oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkującym w lokalu wskazanym w oświadczeniu 

Masz pytania? Chcesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej?