Meldunek w mieszkaniu bez zgody właściciela

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu? 

Wielu najemców zadaje sobie pytanie czy może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu. Każdy kto mieszka w Polsce powinien pamiętać o tym, że nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Polega on na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się z takiego miejsca, zgłoszeniu wyjazdu za granicę oraz zgłoszeniu powrotu zza granicy. Poniżej artykuł przedstawiający zawiłości zagadnienia meldunku. 

Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?

Każdy mieszkaniec Polski powinien się zameldować! Obowiązek ten dotyczy zarówno obywateli polskich jak i cudzoziemców. Z uwagi na zniesienie kar za brak dopełnienia obowiązku meldunkowego, istnieje powszechne przekonanie, że taki obowiązek już nie istnieje.

Czy mogę zameldować się na podstawie umowy najmu mieszkania?

Tak jak opisano powyżej, każdy, kto mieszka w Polsce, powinien się zameldować. Wyróżnić możemy dwa rodzaje meldunku – na pobyt stały i czasowy. Jeśli mieszkasz na stałe pod konkretnym adresem powinieneś zameldować się na pobyt stały. Jeśli przebywasz pod określonym adresem czasowo, ale dłużej niż 3 miesiące powinieneś zameldować się na pobyt czasowy, który po upływie zadeklarowanego czasu wygasa. Oczywiście pobyt osoby ubiegającej się o meldunek musi być legalny. Podstawą do zameldowania jest umowa najmu mieszkania, która stanowi tytuł prawny do lokalu. Zameldowanie nie tylko jest zatem prawem, jest właściwie obowiązkiem najemcy. 

Czy właściciel może nie zgodzić się na zameldowanie na pobyt stały lub czasowy?

Zameldowanie w wynajmowanym lokalu nie wymaga zgody właściciela. Podstawą do zameldowania jest umowa najmu, jako potwierdzenie posiadania tytułu prawnego do lokalu oraz fakt, że taki pobyt w lokalu rzeczywiście ma miejsce. Ważne jest jednak to, że meldunek w lokalu nie daje Najemcy dodatkowych uprawnień do do przebywania w lokalu na podstawie meldunku. Nie ma on też wpływu na ewentualne wypowiedzenie umowy najmu czy też na ewentualną eksmisję najemcy. Zameldowanie służy celom ewidencyjnym i jego celem jest jedynie potwierdzenie faktu przebywania danej osoby w danym miejscu. 

Jak zameldowanie w wynajmowanym mieszkaniu wygląda w praktyce?

Jednym z pól w formularzu meldunkowego jest podpis właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu. Najemca tutaj powinien wykazać inny tytuł prawny do lokalu, czyli  np. umowę najmu uprawniającą go do korzystania z mieszkania. Urzędnik bez dalszego pytania o zgodę właściciela powinien zameldować lokatora w danym mieszkaniu. 

Masz pytania? Chcesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej?