Obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej przy wynajmie i sprzedaży

Od dnia 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami świadectwa charakterystyki energetycznej będą obowiązkowe również przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Co będzie to oznaczać w praktyce?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne budynku, inaczej certyfikat lub paszport energetyczny, to dokument przygotowywany na podstawie oceny energetycznej budynku. W Polsce świadectwa energetyczne istnieją od wielu lat, a ich najważniejszym zadaniem jest informowanie o jakości energetycznej budynku. Przed przygotowaniem świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości obliczane jest zapotrzebowanie budynku (lub jego części) na energię, która potrzebna jest do:
• ogrzewania,
• wentylacji,
• klimatyzacji,
• oświetlenia,
• podgrzewania wody.
Świadectwo charakterystyki energetycznej może przygotować osoba ze specjalnymi uprawnieniami do opracowywania tego rodzaju dokumentów. W Polsce świadectwa energetyczne dotyczyło budynków, które zostały wybudowane po 2009 roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetyczne dotyczyć będzie również budynków wybudowanych przed 2009 rokiem – zarówno indywidualnych, jak i wielorodzinnych.

Obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości

Zmiany, które wejdą w życie 28 kwietnia 2023 roku, dotyczyć będą również nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. W praktyce oznacza to, że świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości będzie obowiązkowe dla osób, które zamierzają sprzedać lub wynająć nieruchomość. Świadectwa energetyczne wystawiane będą – jak dotychczas – na 10 lat (chyba, że ulegnie zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub jego części). Dzięki świadectwu charakterystyki energetycznej każdy nabywca lub najemca nieruchomości będzie świadomy przyszłych kosztów dotyczących zużycia energii.

Dokument sporządza się metodą obliczeniową lub metodą zużyciową – na podstawie rzeczywistego zużycia energii. Od kwietnia każdy właściciel lub zarządca nieruchomości będzie musiał przekazać nabywcy lub najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Dotyczyć to będzie zarówno budynku, jak i lokalu. Przy sprzedaży świadectwo energetyczne budynku trzeba będzie przedstawić przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W przypadku zawarcia umowy najmu najemca może otrzymać kopię dokumentu. W przeciwieństwie do obecnie panujących przepisów Nabywca nieruchomości lub jej najemca nie będą mogli zrzec się prawa do otrzymania świadectwa energetycznego budynku. Za niedołączenie dokumentu w przypadku sprzedaży lub najmu nieruchomości właścicielowi grozić będzie kara grzywny.

Co jeszcze zmieni się w kwestii świadectwa energetycznego budynku?

Dodatkowo świadectwo energetyczne nieruchomości trzeba będzie uzyskać również przy każdym remoncie, który wpłynie na zużycie energii w budynku. Dotyczyć to będzie np. prac termoizolacyjnych lub wymiany okien, czy też zmiany źródeł ciepła. Za niedołączenie dokumentu w przypadku sprzedaży lub najmu nieruchomości właścicielowi grozić będzie kara grzywny.

Świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości wykonują nasi specjaliści, którzy wpisani są do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków, jako osoby uprawnione.

Masz pytania? Chcesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej?